osobní trenér
"Fotbalu se věnuji už hodně let. V roli trenéra a manažera jsem poznal celou řadů hráčů všech věkových kategorií, z nichž mnozí dosáhli výborných výsledků. V průběhu čtyř fotbalových sezón 2000-2004 jsem pak ve funkci sportovního ředitele prvoligového 1. FC Synot měl jedinečnou příležitost všechny své poznatky a zkušenosti náležitě zúročit."

Kdo jsem?

Jmenuji se Jaroslav Hastík a fotbalu se věnuji prakticky celý život. Aktivně jsem kopanou hrával odmalička, trenérské práci se pak věnuji od svých 17 let....

Svoji trenérskou dráhu jsem zahájil ve Starém Městě u Uherského Hradiště už ve svých 17 letech, kdy jsem ze zdravotních důvodů musel nakrátko sportování přerušit. Většina žáků, které jsem na jaře 1971 převzal od svého prvního fotbalového učitele Antonína Gajdoše, byla přitom ode mě jen o 2 roky mladší. Titul přeborníků okresu, který jsme hned napoprvé získali, mě natolik povzbudil a inspiroval, že jsem v trénování žáků pokračoval i poté, co jsem začal znovu aktivně hrávat.  Absolvoval jsem základní trenérský kurz IV. třídy a rok po maturitě na Střední ekonomické škole i školení trenérů III. třídy ve vyhlášeném sportovním středisku v Klánovicích u Prahy v roce 1974 pod vedením Dušan Uhrina staršího, pozdějšího úspěšného trenéra české reprezentace a vicemistra Evropy z Anglie z roku 1996.

Klíčovým pro moji další trenérskou práci se však stalo až jednoleté studium, na jehož základě jsem v roce 1985 získal kvalifikaci fotbalového trenéra II. třídy, po sérii doškolení překvalifikovanou na mezinárodní trenérskou licenci UEFA-A. Zde jsem měl příležitost sdílet stejnou školní lavici s takovými fotbalovými osobnostmi, jako František Komňacký, Rostislav Vojáček, Rostislav Sionko, Karel Jarůšek, Karel Kroupa, Rostislav Václavíček či Svatopluk Schäffer. Ve stejném roce se mi podařilo s žáky Jiskry Staré Město získat i titul přeborníků Jihomoravského kraje a postoupit na Mistrovství České republiky v Tachově. V průběhu své dlouholeté trenérské praxe jsem pak poznal mnoho fotbalistů všech věkových kategorií, s nimiž se mi podařilo zaznamenat i celou řadu významných sportovních úspěchů a z nichž někteří se výrazně prosadili i na nejvyšší prvoligové úrovni či v reprezentaci.

Od roku 1988 jsem se fotbalu začal věnovat profesionálně a v Tělovýchovné jednotě Jiskra Staré Město působil v kumulované funkci ekonoma, sekretáře oddílu kopané a fotbalového trenéra dorostenců, poté od roku 1992 dvě sezóny také A-mužů ve II. Národní fotbalové lize. V té době jsem byl jedním z iniciátorů vstupu podnikatelské rodiny Valentů z místní firmy SYNOT W do staroměstského fotbalu. Ve funkci předsedy občanského sdružení jsem se pak podílel i na vytvoření obchodní společnosti FC Synot Staré Město s.r.o., která už v roce 1993 obdržela profesionální fotbalovou licenci. V létě 1994 jsem se rozhodl zelený trávník na čas vyměnit za manažerskou kancelář.

K fotbalové trenéřině jsem se však záhy vrátil a na staroměstském Širůchu jsme s kolegou Ladislavem Trávníkem v průběhu dvou let zformovali velice kvalitní a perspektivní týmy přípravek a mladších žáků, z nichž se později rekrutovalo i několik prvoligových fotbalistů (Ondřej Kúdela, Lukáš Droppa, Petr Reinberk, Ondřej Sukup, Jakub Červínek). V návaznosti na přelomový rok 1997, v němž se muži Starého Města po nepřetržitých 15 sezónách ve třetí nejvyšší soutěži poprvé probojovali do 2. celostátní ligy, jsem se ve třetím druholigovém ročníku 1999/2000 v pozici generálního manažera klubu a asistenta trenéra Františka Komňackého u týmu mužů podílel na postupu fotbalistů FC Synot a.s. do I. Gambrinus ligy.


V té době jsem rovněž podpořil fúzi staroměstského Synotu a.s. s třetiligovou Slováckou Slavií Uherské Hradiště, které vedlo ke vzniku 1. FC Synot a.s. Bezprostředním důsledkem tohoto historického kroku, kdy zejména zásluhou zakladatele holdingu Synot Ivo Valenty došlo k dříve nemyslitelnému spojení dvou kdysi nesmiřitelných rivalů, bylo nejen posílení sportovních ambicí společného fotbalového klubu, podpořených navíc i zrodem Fotbalové akademie mládeže pod patronací prezidenta klubu Miroslava Valenty seniora, ale v součinnosti s vedením města Uherské Hradiště i stále reálnější obrys zásadní rekonstrukce a výstavby nového fotbalového stadionu, který by splňoval náročná svazová kriteria jak z hlediska sportovního, tak i bezpečnostního a byl zároveň i důstojným stánkem nejen samotného klubu, ale i pro jeho početné příznivce.

V průběhu čtyř úvodních prvoligových sezón jsem ve funkci výkonného ředitele a později sportovního ředitele 1. FC Synot, a.s. získal řadu poznatků a zkušeností, a to nejen ze sportovního, ale i společenského prostředí. Za obzvlášť přínosnou považuji svoji osobní účast na téměř všech domácích i venkovních soutěžních utkáních týmu mužů v I. Gambrinus lize, včetně zápasů evropského poháru INTERTOTO proti sedmi zahraničním soupeřům (2001: FC Universitatea Craiova (Rumunsko), Stade Rennais (Francie), 2002: Constructorul Tiraspol (Moldávie), IFK Helsingborg (Švédsko), FC Sochaux (Francie), 2003: OFK Bělehrad (Srbsko), VfL Wolfsburg (Německo).


.


NÁVRAT K FOTBALOVÝM KOŘENŮM

Na jaře 2004 jsem bohužel uvízl v osidlech tzv. korupční aféry, po níž jsem se z vrcholového fotbalu přesunul do jeho nižších pater. Krátce jsem působil na Hodonínsku v Regionálním středisku mládeže Šardice a v letech 2007-2010 jako sportovní manažer a asistent trenéra Františka Ondrůška u úspěšného týmu mužů FK Šardice, a.s., který po postupu z Jihomoravského kraje 2x za sebou dominoval i v Moravskoslezské divizi. Následné čtyři fotbalové sezóny jsem strávil v Boršicích v pozici sportovního sekretáře a poradce trenéra mužů v krajském přeboru. V létě 2014 jsem se sám rozhodl spolupráci v Boršicích ukončit a místo toho se pomalu vrátit ke svým fotbalovým kořenům. Jako nejvhodnější formu jsem přitom zvolil individuální trénink, nezávislý na žádné instituci nebo klubu.

Napište mi

V případě, že máte dotaz a nebo zájem o moje služby,
neváhejte mne kontaktovat na tel.: +420 731 465 687 nebo e-mailem hastik.jaroslav@seznam.cz.